Segregacja odpadów towarzyszy Ci w wielu momentach życia – na spacerze, w domu, w pracy, nawet w sieciach fast food. Aby prawidłowo zadbać o naszą planetę, konieczne jest właściwe rozdzielenie wszelakich opakowań i innych nadających się do recyklingu rzeczy do odpowiednich pojemników. Na szczęście nie jest to trudne – kolory koszy na śmieci są niezmienne niezależnie od miasta lub obiektu, w którym się znajdują. Nie jesteś pewien, czy właściwie segregujesz odpady? Sprawdź nasz spis, a z pewnością już nigdy się nie zawahasz, który kolor wybrać!
Najważniejsze informacje, których dowiesz się z tego artykułu:
- Jakie odpady klasyfikują się jako śmieci bio?
- Gdzie wyrzucić naczynie ze szkła żaroodpornego?
- Gdzie umieścić odpady wielomateriałowe, takie jak karton po mleku?
Dlaczego kolory koszy na śmieci są tak ważne?
Kolory śmietników odgrywają kluczową rolę w prawidłowej segregacji odpadów, pomagając w utrzymaniu porządku i ochronie środowiska. Dzięki oznaczeniom kolorystycznym każdy może łatwo rozpoznać, gdzie powinien wyrzucić konkretne odpady, co znacząco ułatwia proces recyklingu. W większości krajów stosuje się ujednolicony system kolorów, który pozwala na sprawną segregację i późniejsze przetwarzanie surowców wtórnych.
Zielony kosz – szkło
Do tego kosza wrzucaj butelki, słoiki, szklane pojemniki. Pamiętaj, że przed wyrzuceniem odpadów powinieneś je umyć! Szkło i plastikowe pojemniki nie mogą być zabrudzone, gdy trafiają do segregacji. Przy segregacji śmieci szklanych musisz jednak pamiętać, że niektóre gminy dzielą je jeszcze na kolory – do jednego pojemnika szkło białe, do innego kolorowe. Dokładne wytyczne na ten temat znajdziesz na stronie województwa, powiatu lub gminy, w której mieszkasz.
Przed wyrzuceniem szklanych odpadów pamiętaj, by usunąć z nich elementy z innych surowców, np. rączki od pokrywek lub zakrętki od butelek. Co ciekawe – do zielonych pojemników nie wolno wrzucać szkła żaroodpornego (je umieść w czarnym koszu na odpady zmieszane).
Niebieski kosz – papier i tektura
W niebieskich koszach umieszcza się odpady papierowe. Do nich zaliczamy między innymi: gazety, podręczniki, zeszyty, ulotki, koperty, opakowania kartonowe lub papierowe torby. Przy ich składowaniu – szczególnie ostatnich dwóch z wymienionych – pamiętaj, żeby je zgnieść lub rozedrzeć na mniejsze fragmenty, by nie zajmowały wiele miejsca! Trzeba też, w przypadku kartonów, usunąć taśmę, którą często są one sklejone.
Do niebieskich pojemników na śmieci nie wolno natomiast wrzucać wszelkiego typu papieru powleczonego folią lub plastikiem – są to okładki książek szkolnych i niektóre ulotki. Oprócz tego nie wyrzucaj tam chusteczek higienicznych, paragonów oraz zabrudzonego papieru.
Żółty kosz – plastik i metal
Do tego pojemnika wrzucaj wszelkiego rodzaju plastiki i metale. Mogą to być plastikowe butelki po napojach, ale przedtem warto je opróżnić i zgnieść, aby zajmowały mniej miejsca. Można tu również wyrzucać opakowania po produktach spożywczych, takie jak kubeczki po jogurtach, plastikowe pojemniki po margarynie czy foliowe woreczki. Ważne jest jednak, aby były one czyste – resztki jedzenia mogą utrudnić proces recyklingu.
Do tego pojemnika trafiają także metalowe odpady, takie jak puszki po napojach i konserwach, a także kapsle, nakrętki i folie aluminiowe. Opakowania wielomateriałowe, np. kartony po mleku i sokach, również powinny być wyrzucane do żółtego pojemnika, ponieważ składają się głównie z plastiku i aluminium.
Więcej o segregacji plastiku przeczytasz w naszym wcześniejszym wpisie na ten temat: https://obudowy-koszy.pl/2024/09/14/segregacja-plastiku-najwazniejsze-informacje/
Brązowy kosz – odpady bio
Do tego pojemnika wrzucaj tzw. odpady biologiczne, czyli np. gałęzie, liście, skoszoną trawę, korę lub trociny. Oprócz tego należy umieszczać tam resztki jedzenia – obierki z warzyw i owoców, pozostałości po posiłku, skorupki jaj oraz fusy po kawie i herbacie. Do kosza bio nie wolno natomiast wrzucać olejów jadalnych, kości, popiołu oraz odchodów zwierząt.
Czarny lub szary kosz – odpady zmieszane
W tym koszu umieszczaj wszystko, co nie może być wyrzucone do wcześniej wymienionych pojemników. Tutaj należy składować brudne ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, szkło żaroodporne, reklamówki z odchodami zwierząt, zużyte przybory i produkty toaletowe oraz resztki pochodzenia zwierzęcego, takie jak kości.
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Gdzie wyrzucić szkło po świeczce?
Szkło po świeczce – tak samo, jak i knot – wyrzucaj do pojemnika na zmieszane odpady. Materiał wykorzystywany do produkcji pojemnika na świeczkę jest zrobiony ze szkła o innej temperaturze topnienia niż to spożywcze.
Gdzie wyrzucać blistry po lekach?
Blistry po lekach wyrzucaj do odpadów zmieszanych – składają się głównie z folii i aluminium, jednak bardzo trudno je oddzielić w sortowniach.