You are currently viewing Jak segregować śmieci w domu?

Jak segregować śmieci w domu?

W dzisiejszych czasach kwestie związane z ochroną środowiska stają się dla każdego z nas coraz bardziej istotne. Jednym z najprostszych działań, jakie można zrobić dla środowiska, jest segregowanie śmieci. Jest to na pozór małe działanie, jednak ma ogromny wpływ na stan naszej planety. Przyczynia się między innymi do ograniczania zanieczyszczeń, oszczędzania dostępnych surowców, a także promowania świadomości ekologicznej – a to i tak jeszcze nie wszystkie plusy, jakie daje segregowanie śmieci! Zastanawiasz się, jak segregować śmieci w swoim domu? Spokojnie, nie jest to nic skomplikowanego! Poznaj sposoby, które ułatwią Ci tę czynność.

 

Z tego artykułu dowiesz się, co może ułatwić Ci segregowanie odpadów w Twoim domu.

 

Spis treści:

 1. Jak segregować śmieci?
  • Odpowiedni pojemnik
  • Co gdzie wrzucać?
 2. Jak segregować śmieci nietypowe?
 3. Jak segregować śmieci – podsumowanie

Jak segregować śmieci?

Segregowanie odpadów jest niezwykle istotne dla otaczającego Cię środowiska. W związku z tym, powinieneś zadbać o wyposażenie Twojego miejsca zamieszkania w odpowiednie pojemniki, które przeznaczysz na konkretne grupy śmieci.

Odpowiedni pojemnik

Najlepszym wyborem będzie pojemnik wielofunkcyjny. Powinien być wystarczająco uniwersalny, tak, aby można było przechowywać w nim różnego rodzaju śmieci, takie jak surowce wtórne lub odpady organiczne. Bardzo ważna jest również odpowiednia pojemność. Wybierając pojemność kubła, weź pod uwagę potrzeby gospodarstwa.

Zwróć uwagę również na to, żeby wybrany przez Ciebie pojemnik charakteryzował ergonomiczny design. Wysokość, kształt oraz sposób otwierania powinny być dostosowane do Twoich potrzeb, dzięki czemu korzystanie z pojemnika nie będzie stanowiło żadnych problemów. Materiały, z których jest wykonany, muszą być wytrzymałe – odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także warunki atmosferyczne. Najczęściej będą to tworzywa sztuczne wysokiej jakości, wśród których wymienić można polietylen lub poliuretan.

Co gdzie wrzucać?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo segregować śmieci? Co gdzie należy wyrzucać? Warunkować będą to przede wszystkim kolory pojemników:

 • niebieski – przeznaczony na odpady papierowe, takie jak: gazety, czasopisma czy pudełka kartonowe;
 • żółty – trafiać powinny do niego śmieci plastikowe, chociażby butelki, pojemniki po produktach spożywczych lub różnego rodzaju folie;
 • brązowy – wyrzucaj do niego odpady organiczne, czyli resztki jedzenia, obierki po owocach i warzywach lub ściętą trawę;
 • zielony – przeznaczony na szkło, głównie butelki lub słoiki;
 • czerwony – znajdować powinny się w nim śmieci określane jako niebezpieczne, takie jak chemikalia gospodarcze lub farby;
 • szary lub czarny – miejsce na odpady zmieszane, czyli te które nie nadają się do recyklingu ani kompostowania.

jak segregować śmieci

Jak segregować śmieci nietypowe?

Do odpadów nietypowych zaliczyć można baterie i akumulatory. Należy oddzielić je od innych odpadów, a następnie dostarczyć do specjalnych punktów zbiórki – często znajdują się w supermarketach lub sklepach elektronicznych. Zużyte narzędzia elektroniczne, takie jak telewizory, komputery i telefony komórkowe, powinieneś oddać do specjalnych punktów zbierania elektroniki. W niektórych miejscach władze lokalne oferują specjalne programy recyklingu, o których dowiedzieć możesz się zazwyczaj ze strony gminy.

Stare sprzęty AGD należy przetransportować do miejscowych punktów z elektrośmieciami lub oddać je przy zakupie nowego wyposażenia. Sprzedawcy często oferują bezpłatne usługi recyklingu starego sprzętu. Pamiętaj, aby przy segregacji odpadów nietypowych zachować szczególną ostrożność.

jak segregować śmieci

Jak segregować śmieci – podsumowanie

Jak segregować śmieci, aby wspierać ochronę środowiska? Przede wszystkim postaw na dobrej jakości pojemniki zabezpieczone dodatkową obudową, którą w dobrej cenie kupisz w sklepie HARDOR. Pamiętaj, że kosze na śmieci powinny charakteryzować się ergonomicznym designem, solidną konstrukcją, a przede wszystkim pojemnością odpowiadającą potrzebom Twojego gospodarstwa domowego. Właściwie dobrane wyposażenie do segregowania śmieci sprawi, że czynność ta stanie się niezwykle łatwa i wygodna.

Oczywiście niezbędna jest także znajomość zastosowania konkretnych pojemników, co wynika z ich kolorów. Ułatwi to domownikom właściwe sortowanie odpadów. Dzięki przypisaniu poszczególnych rodzajów śmieci do powszechnie przyjętych barw koszy, każda osoba sprawnie i bez problemu dokona segregacji.

Oprócz standardowych odpadów, spotkać możesz się również z grupą nietypowych śmieci, wśród których wyróżniamy baterie, elektronikę lub sprzęty AGD. Aby uniknąć ich negatywnego wpływu na środowisko, należy dostarczyć je do odpowiednich punktów zbiórki.

Dodaj komentarz