You are currently viewing Segregacja śmieci bio – jak robić to poprawnie?

Segregacja śmieci bio – jak robić to poprawnie?

Segregacja śmieci to jedno z najważniejszych działań, które każdy z nas może podjąć w codziennym życiu, aby wspierać ochronę środowiska. W ramach tego procesu szczególnie istotne jest właściwe traktowanie odpadów biodegradowalnych. Dlaczego? Dziś postanowiliśmy to wyjaśnić. Jeżeli ciekawi Cię ta kwestia i chcesz wiedzieć, na czym polega zgodna z zaleceniami ekspertów segregacja śmieci bio, koniecznie czytaj dalej.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest segregacja śmieci bio i w jaki sposób należy ją przeprowadzać, aby rzeczywiście była korzystna dla środowiska.

SPIS TREŚCI:

 1. Dlaczego segregacja śmieci bio jest ważna?
 2. Jak poprawnie segregować odpady bio?
 3. Jakie śmieci bio wyrzucać do zmieszanych?
 4. Segregacja śmieci bio – podsumowanie

Dlaczego segregacja śmieci bio jest ważna?

Śmieci bio, czyli odpady organiczne pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, takie jak resztki jedzenia, skorupki jaj, obierki z warzyw, czy trawa, generujemy praktycznie codziennie. Gdy trafiają do zwykłego pojemnika na śmieci zmieszane, mogą doprowadzić do powstania dużych ilości metanu w procesie rozkładu w warunkach beztlenowych. Ten organiczny związek chemiczny jest silnym gazem cieplarnianym, przyczyniającym się do globalnego ocieplenia oraz degradacji środowiska naturalnego.

Poprzez segregację śmieci bio i ich przekazanie do odpowiedniego procesu kompostowania lub produkcji biogazu możemy zminimalizować emisję metanu. Ponadto pozwala to wykorzystać je w sposób korzystny dla środowiska. Kompostowanie odpadów organicznych daje dodatkowo szansę uzyskania wartościowego nawozu do gleby. Z kolei produkcja biogazu umożliwia wykorzystanie ich w celu wytworzenia energii.

Segregacja śmieci bio

Jak poprawnie segregować odpady bio?

Segregacja śmieci bio jest stosunkowo prosta, ale wymaga konsekwencji i świadomości. Oto kilka kroków, które warto zawsze stosować w celu uzyskania pożądanych efektów:

 • wykorzystaj specjalne pojemniki przeznaczone do zbierania śmieci bio. Możesz także użyć kompostera do kompostowania odpadów organicznych w swoim ogrodzie.
 • upewnij się, że oddzielasz wszystkie odpady organiczne od pozostałych, takich jak plastik, szkło czy metal;
 • przed włożeniem odpadów do pojemnika, sprawdź, czy nie zawierają one materiałów nieorganicznych. Mamy tu na myśli przede wszystkim plastikowe torebki czy metalowe przedmioty;
 • pamiętaj o zachowaniu higieny podczas segregacji śmieci bio. Korzystaj z odpowiednich worków na odpady i regularnie opróżniaj pojemniki, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów oraz rozprzestrzeniania się insektów;
 • kompostowanie wymaga odpowiedniej wilgotności, dlatego jeśli Twoje odpady są zbyt suche, dodaj trochę wody. Gdy będą zaś są zbyt mokre, użyj większej ilości materiałów wchłaniających, np. suchych liści bądź trocin;
 • regularnie przewracaj kompost, aby w opisywanym procesie „brała udział” odpowiednia ilość tlenu.

Jakie śmieci bio wyrzucać do zmieszanych?

Nie wszystkie odpady organiczne nadają się do kompostowania lub produkcji biogazu. Niektóre z nich mogą być zanieczyszczone lub zawierać substancje szkodliwe dla środowiska. Oto kilka przykładów śmieci bio, które należy wyrzucać do zmieszanych:

 • papier lub karton z dużą ilością farb, kleju lub innych substancji chemicznych – mogą zanieczyścić kompost i uniemożliwić jego właściwe rozkładanie się;
 • niektóre odpady organiczne, takie jak kości, skóry czy sierść zwierząt – są bowiem w stanie przetrwać dłużej niż inne organiczne materiały i nie być odpowiednie do kompostowania w domowych warunkach.
 • substancje chemiczne typu farby, rozpuszczalniki czy leki – nie powinny być wrzucane do kompostu ani pojemnika na odpady bio ze względu na ich potencjalne szkodliwe skutki dla środowiska.

Segregacja śmieci bio

Segregacja śmieci bio – podsumowanie

Segregacja śmieci bio to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim sposób na dbanie o środowisko naturalne i przyszłe pokolenia. Poprzez właściwe segregowanie odpadów organicznych możemy zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych oraz wykorzystać je w celach korzystnych dla środowiska. Zachęcamy więc do konsekwentnego przestrzegania zasad segregacji odpadów i świadomego podejścia do gospodarki odpadami.

Jeśli zaś chcesz w trwały i estetyczny sposób obudować swoje pojemniki na bio (i nie tylko), skorzystaj z usług HARDOR. Swoim Klientom oferujemy konstrukcje w różnych rozmiarach i kolorach, produkowane z wysokiej jakości materiałów. Dzięki nim można m.in. łatwiej uniknąć powstawania nieprzyjemnych zapachów, a także zabezpieczyć śmieci przed zwierzętami. Poza tym nasze obudowy nadają się do korzystania z nich zarówno w pobliżu prywatnych obiektów, jak i tych użytku publicznego.

Dodaj komentarz